Wyprzedaże

Poniżej przedstawiam artykuł na temat wyprzedaży, jaki napisałam dla magazynu Twój PROspekt (wyd. 1/2019)

Z nowym rokiem sklepy rozpoczynają wyprzedaże zimowych kolekcji, przygotowując się już do przyjęcia nowych, wiosennych ubrań. W styczniu można więc poszaleć i upolować naprawdę dobre okazje. Ale czy warto?

Niskie ceny kuszą we wszystkich sklepach – od najtańszych sieciówek po te bardziej ekskluzywne. Często wzbudzają w nas poczucie straconej szansy, bo wiadomo, że później prawdopodobnie nie dostaniemy już tej rzeczy. Ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć „za tyle to szkoda nie kupić”? I na tym między innymi polega magia wyprzedaży.

Każdy chce wyglądać jak najlepiej, co sprawia, że tak chętnie zaopatrujemy się w nowe ubrania. Jednak w wyglądzie, tak jak w każdej innej dziedzinie życia warto zachować umiar i rozsądek. Nie jest to jednak jednoznaczne z narzuceniem sobie rygorystycznych ograniczeń a raczej ze świadomością własnego stylu i potrzeb w danym momencie.

JAK KUPOWAĆ?

Wyprzedaże to świetna okazja na odświeżenie swojej garderoby pod warunkiem, że wiemy co chcemy kupić. Przepełnione szafy są efektem nieprzemyślanych zakupów, wynikających z braku znajomości podstawowych zasad komponowania zestawów ubrań, doboru krojów do sylwetki oraz kolorów do typu urody. Korzystanie z okazji na niewiele się zda, kiedy po powrocie do domu okazuje się, że nowy nabytek nie pasuje do niczego, co znajduje się już w naszej szafie. Wówczas pozostają dwa wyjścia – pozbyć się zakupionej rzeczy, jak najszybciej lub dokupić kolejne, pasujące, co nakręca spiralę zakupów i uszczupla Twój portfel. Im więcej rzeczy znajduje się szafie, tym trudniej się w nich odnaleźć. Część leży zapomniana na dnie, część plącze się nienoszona wśród tych ulubionych. Czas stracony codziennie na przerzucaniu zbędnych ubrań można wykorzystać znacznie przyjemniej, a pieniądze odłożyć na przykład na wymarzone wakacje.

JAK TO ZROBIĆ, ABY ZAWSZE WRACAĆ Z ZAKUPÓW Z POCZUCIEM ZADOWOLENIA?

Przede wszystkim przejrzeć to, w czym czujesz się najlepiej oraz oczyścić swoją szafę z rzeczy, których już nie nosisz. Czasem okazuje się, że wcale nie są nam potrzebne żadne zakupy, bo to co mamy w szafie w zupełności nam wystarcza. Kupujemy tylko dlatego, żeby poprawić sobie humor, albo ulegamy emocjom, które wywołują w nas pięknie wyeksponowane ubrania.

HIT SEZONU?

Trendy to jeszcze jedna ważna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupów na wyprzedażach. Aby za nimi podążać niezbędna jest bardzo wysoka świadomość własnego stylu. Noszenie czegoś wyłącznie dlatego, że znajduje się aktualnie w modzie sygnalizuje bezmyślne podążanie za tym, co ktoś uznał za ciekawe.

Nie wszystko co modne pasuje każdemu, chociażby z uwagi na sylwetkę. Gdy na topie znajdują się bufiaste rękawy, panie o szerokich ramionach świadome budowy swojego ciała, nigdy nie zdecydują się na zakup takiego trendu. Wiedzą one, że ich ramiona będą wydawać się jeszcze większe, co spowoduje zaburzenie proporcji sylwetki a w efekcie także ich złe samopoczucie w takim ubraniu.

Podobnie jest ze wszystkimi innymi trendami. Każdy z nich należy przefiltrować przez pryzmat własnych potrzeb, stylu życia, jaki prowadzimy, a także ograniczeń, jakie stawia przed nami nasza budowa ciała, odcień cery czy praca, którą wykonujemy. Osoby uważane za świetnie ubrane traktują trendy, jako coś, co można wziąć pod uwagę podczas urozmaicania swojej garderoby. Nigdy jednak nie wymieniają połowy zawartości swojej szafy tylko dlatego, że coś jest w modzie. Ich bazę stanowią ponadczasowe ubrania. Klasyki, które można komponować ze sobą w setkach zestawów na różne okazje. Jako osoby modne jesteśmy postrzegani dopiero, kiedy do tych klasyków dodamy jakiś jeden, mocno przemyślany element spośród obecnych trendów.

Opieranie się okazjom oferowanym przez sklepy to nie lada sztuka. Nie jest to jednak niemożliwe. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z pokusą, jest przygotowanie listy potrzebnych Ci rzeczy. Być może Twoje buty zimowe są już zniszczone i pora na zmianę, albo płaszcz jest już znoszony i nie grzeje, jak należy? Zastanów się przez moment czego Ci potrzeba, jak mają wyglądać Twoje wymarzone buty czy płaszcz? Wyprzedaże to świetna okazja, aby nie kupować tych rzeczy na ostatnią chwilę, bo zrobiło się zimno i nie masz co na siebie włożyć. Płacisz wtedy słono za ubrania, które często nie spełniają wszystkich Twoich wymagań. Zrób to teraz, zanim potrzeba zamieni się w konieczność.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.