Fontaź

Ostatnio coraz więcej producentów odzieży rozszerza swoją ofertę o bluzki z kokardą zamiast klasycznego kołnierzyka. Nazewnictwo w tej kwestii jest dość różnorodne, bo spotkać można bluzki ze wstążką, kokardą czy krawatką. Okazuje się, że poprawna nazwa to właśnie fontaź (franc. fontange).

Trochę historii

Z francuskiego fontaź to po prostu ‚kokarda’. Jest to niezwykle szykowny element ubioru, który na przełomie XIX i XX w. noszony był przez mężczyzn jako zamiennik krawata. Aktualnie został zawłaszczony przez kobiety i jest dopełnieniem każdej eleganckiej stylizacji. Sprawdzi się zarówno na formalnym spotkaniu, na co dzień w pracy czy rodzinnym obiedzie.

Z biżuterią

Fontaź zapinany na broszkę to idealne rozwiązanie jeśli brakuje Ci możliwości założenia ciekawej biżuterii przez zapiętą pod szyję koszulę. Wykonanie go ze sztywnej, lekko połyskującej satyny dodaje mu klasy i elegancji. Broszkę możesz zmieniać kiedy tylko masz na to ochotę. Daje to nieograniczone możliwości zmiany wizerunku przy użyciu tylko tego jednego dodatku. Broszkę dobierać możesz kolorystycznie do stroju, humoru lub potrzeb.

Bardziej na luzie

Dłuższa wersja fontazia jest mniej formalna, ale zapewnia większe możliwości. Wykonany jest w tym przypadku z bardziej lejących materiałów. W letnich wersjach może być to półprzezroczysty szyfon, na zimę polecam zaś tkaniny nieco cięższe, mniej przejrzyste.

Przewiązując go pod szyją niczym krawat wydłuży Twoją sylwetkę i wyszczupli Cię optycznie. Dzięki jego długości możesz zestawiać go nie tylko z koszulą, ale również z sukienkami i bluzkami o głębszych dekoltach.

Wiążąc z niego kokardę nadasz swojej stylizacji kobiecości i finezji.

Pracując w biurze łatwo popaść w wizerunkową nudę. Zestaw koszula i marynarka to podstawa, która czasem nie daje zbyt wiele możliwości. Szukając inspiracji na ożywienie biznesowych stylizacji nie trafiłam na zbyt szeroką ofertę kobiecych dodatków. Właśnie dlatego w mojej pracowni postanowiłam wyjść naprzeciw potrzebom kobiet. Pozostawiam Wam do wyboru dwa rodzaje fontazi, a jeśli macie nieco inną koncepcję na krawat dla siebie zapraszam do kontaktu, wspólnie odmienimy Twój wizerunek.

Nie wiesz jak możesz ożywić swój biznesowy wizerunek? Pobierz bezpłatny e-book i znajdź sposób odpowiedni dla Ciebie.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.