Sala balowa

Choć powoli prawdziwe bale odchodzą do lamusa na rzecz luźniejszych imprez, to nadal można trafić na miejsce, w którym do zabawy wymaga się od nas określonego stroju. Black tie oraz white tie to najczęściej spotykane określenia umieszczane na zaproszeniach. W tym artykule wyjaśnię czym się różnią i jaki dress code się pod nimi kryje.

White tie

Po polsku strój FORMALNY wieczorowy. Na zaproszeniu można znaleźć także informacje – biała mucha, frak, strój ceremonialny. To najwyższy rangą strój obowiązujący podczas wydarzeń rozpoczynających się po godzinie 18:00. Niewielu z nas będzie dane uczestniczyć w takiej okazji, gdyż są to zwykle królewskie i arystokratyczne przyjęcia weselne, bale debiutantów, bale inauguracyjne czy przyjęcia organizowane przez ambasadorów.

Nie oznacza to, że nie warto o tym pisać, a nuż spotka Cię kiedyś taki zaszczyt 🙂 Pamiętaj wówczas to tym, że suknia obowiązkowo musi zakrywać buty. Przy takiej okazji zakładamy wyłącznie suknię balową, czyli taką, która rozszerza się ku dołowi. Góra sukni wbrew skojarzeniom, że strój formalny zakrywa wszystko, co możliwe, może odkrywać plecy ramiona i dekolt. Jednak wszystko to z umiarem, obowiązkowy wówczas staje się szal okrywający nieco te partie ciała. Dopuszczalny jest także wzór na sukni balowej, choć tutaj sugeruje się, aby nie był on zbyt rzucający się w oczy. Dobór koloru sukni jest niemal dowolny, każda kobieta znajdzie coś idealnego dla siebie. Wyjątek stanowi biel zarezerwowana w tym przypadku dla panien młodych oraz debiutantek. Niezwykłego charakteru balowej sukni może nadać tren. Ze względów praktycznych warto, aby był skonstruowany tak, by podpiąć go na czas zabawy.

Wieczorowy strój formalny to okazja do włożenia wyjątkowej biżuterii. Kolie, kamienie szlachetne i duża, wyraźna biżuteria w niezwykłych kolorach to zdecydowanie dodatki na taką okazję. Torebka także może być biżuteryjna. Powinna być jak najmniejsza, jednak nie kopertówka, jeśli przyjęcie będzie odbywać się na stojąco – trzymając torebkę i kieliszek nie ma wolnej ręki do przywitania. A jeśli chodzi o ręce to dawniej nieodłącznym takiego stroju były rękawiczki. Obecnie nie są one obowiązkowe, jednak niektóre środowiska wciąż uznają ich brak za wysoce niestosowny.

Wracając na moment do butów, które zasłania suknia należy pamiętać o tym, że podczas poruszania się w tańcu czy chodzenia, pozostają one widoczne. Najbardziej stosowne na tę okazję są czółenka na obcasie lub wysokie sandały (wówczas nie zakładamy rajstop). Jeśli przyjęcie odbywa się, gdy na dworze mróz jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje futrzana etola.

Panom wystarczy jedno słowo – frak. I koniec tematu 😉

Black tie

Czyli strój wieczorowy. W polskiej nazwie różni się tylko jednym słowem, a jak wiele się pod nim kryje. Inne określenia takiego stroju to pół-formalny, czarna mucha, smoking, semi-formal. Jest on nieco luźniejszy od formalnego stroju wieczorowego, ale dotyczy także imprez rozpoczynających się po godzinie 18:00. To zwykle takie wydarzenia jak gale, czerwony dywan, śluby celebrytów i sporo imprez, których organizator zadecydował o konieczności pojawienia się w odpowiednim stroju.

Suknia wieczorowa nie musi rozszerzać się ku dołowi. Może być nieco rozkloszowana, jednak niestosowne będzie założenie typowej princeski. Podobnie jak w poprzednim przypadku może odkrywać ona dekolt, ramiona oraz plecy, posiadać wzór oraz być w dowolnym kolorze oprócz białego, jeśli wybieramy się na wesele.

W przypadku wydarzenia o stroju formalnym dopuszczalne jest założenie sukienki lub spódnicy, zakrywającej kolana. Spódnica jest jednak dość ryzykownym wyborem, ponieważ w połączeniu z górą łatwo o uzyskanie stroju biznesowego. A teraz coś dla Pań nie znoszących spódnic – strój wieczorowy dopuszcza założenie spodni! A właściwie eleganckiego spodnium i tutaj podobnie, jak w przypadku spódnicy trzeba się nieźle nagłowić, aby nie wyglądać zbyt biznesowo. Lepiej unikać czerni i granatu, chyba że decydujemy się na spodnium uszyte z aksamitu – taki strój z pewnością zostanie zaakceptowany jako wieczorowy.

Niezależnie od tego, która wersja odpowiada nam najbardziej jest jeden element, który spowoduje, że nasz strój nie zostanie pomylony z biznesowym. To oczywiście biżuteria. Podobnie, jak w formalnym stroju wieczorowym tutaj także gra ona istotną rolę. Powinna być niecodzienna, jednak nie tak bardzo widoczna jak w stroju wieczorowym formalnym. Zasady doboru torebki są identyczne jak w white tie, a buty to element z którym możemy szaleć do woli. Dopuszczalne są zarówno wysokie szpilki, niższe obcasy, jak i sandały.

Panowie, marzymy, aby nasze ubieranie się też było takie proste – smoking 🙂

Dobór odpowiedniego stroju na prawdziwy bal to nie lada wyzwanie. Gdy nie jesteśmy obyci w tego rodzaju imprezach, lepiej oddać się w ręce specjalisty. Dobierze on ubranie idealnie dopasowane do naszej sylwetki oraz potrzeb i możliwości, nie dopuszczając jednocześnie do stylizacyjnego faux pas.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.