Cmentarz

Początek listopada to dni, w których większość z nas odwiedza groby bliskich. Pojawiamy się tam osobiście, aby oddać się zadumie i okazać szacunek zmarłym. Zatrzymać się na chwilę i pokazać, że o nich pamiętamy. Pamiętajmy również jednak, aby nasz szacunek wyrażał się nie tylko w modlitwie i zapalonym zniczu, ale także w tym, jak tego dnia wyglądamy.

Jak okazać szacunek strojem?

Nasz ubiór to wyraz szacunku nie tylko wobec zmarłych i ich rodzin zgromadzonych przy grobie, ale także pozostałych osób wśród których się znajdziemy. Zasady doboru odpowiedniego ubrania są podobne jak w przypadku, kiedy wybieramy się do kościoła.

Po pierwsze nie zwracaj na siebie uwagi. To nie czas na rewię mody i przegląd szaf. Wybierając się na cmentarz zdecyduj się na strój, w którym maksymalnie wtopisz się w tłum i nie będziesz niepotrzebnie zwracać na siebie uwagi. Mocne kolory, ekstrawaganckie fasony i niebotyczne szpilki zostaw na inne okazje. Nie oznacza to, że masz założyć na siebie worek pokutny. Jestem jednak pewna, że znajdziesz w swojej szafie klasyczne ubrania i buty, w których nie będziesz grzęznąć w błotnistych alejkach.

Po drugie zakryj się. W przypadku jesienno-zimowych odwiedzin na cmentarzu nie ma to aż takiego znaczenia. Zrezygnuj po prostu ze spódnic, które kończą się wyżej niż przed kolanem. Jeśli jednak wybierasz się na cmentarz o innej porze roku dekolty, odkryte ramiona i buty nie będą odpowiednie dla tego miejsca.

Stosownie do pogody

Wybierając się na cmentarz nie zapominajmy o tym, że to pogoda dyktuje stylizacyjne warunki. Szczególnie w Dniu Wszystkich Świętych, kiedy nie idziemy na jeden grób, a odwiedzamy ich kilka lub kilkanaście oraz bierzemy udział we Mszy Świętej. Spędzamy wtedy kilka godzin na dworze. Zadbajmy przede wszystkim o komfort termiczny. Ja zawsze namawiam do tego, aby założyć o jedną warstwę więcej niż o jedną za mało. Ewentualnie mieć ze sobą zapasowy sweter, aby w razie uczucia chłodu móc go na siebie włożyć.

Przygotowując się na wizytę przy grobach odłóż modę na bok. Zastanów się, co na siebie włożyć, aby przejść niezauważoną. To będzie najlepszy wybór jeśli chodzi o strój na taką okazję.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.