Pogrzeb

W życiu każdego człowieka są takie momenty, w których przychodzi nam pożegnać się z ludźmi , którzy żyli obok. Często to bardzo trudne i bolesne chwile, kiedy nie w głowie nam nasz wygląd. Właśnie dlatego warto przygotować się wcześniej, zanim nadejdzie ten czas.

Czerń nie dla każdego

Kolor czarny jest w Polsce kolorem żałoby, jednak zarezerwowany jest on wyłącznie dla najbliższej rodziny zmarłego. Pozostali uczestnicy ceremonii mogą zdecydować się na inne ciemne, stonowane kolory jak granat, grafit, szarości czy brązy. Jedynie Panowie niezależnie od stopnia pokrewieństwa mogą zdecydować się na czarny krawat.

Pogrzeb to jedna z niewielu okoliczności w naszym życiu, w której obowiązuje strój formalny. Wiąże się to z najwyższą rangą powagi sytuacji i wyrażeniu szacunku zarówno dla zmarłego, jak i rodziny żegnającej najbliższą osobę. Czym zatem jest strój formalny? U Pań to garsonka, spodnium i wszelkiego rodzaju eleganckie stroje, które nie eksponują ciała. Obowiązkowe rajstopy oraz zakryte buty.

Więcej wskazówek na temat formalnego ubioru znajdziesz w artykule „Jak ubrać się na spotkanie z klientem”.

Stosownie do pogody

Nie należy zapominać, że pogrzeb odbywa się na zewnątrz niezależnie od aury. 50 stopni w słońcu, zacinający deszcz albo mróz i śnieg po kolana. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakich warunkach przyjdzie nam uczestniczyć w ceremonii pochówku. Warto jednak rozważyć wiele możliwości i wybrać dwa zestawy na skrajne warunki atmosferyczne. Na przykład spódnicę i bluzkę na lato, a spodnie i marynarkę na zimę.

Dobrze jest posiadać w swojej garderobie płaszcz w stonowanym kolorze. Być może ten, który nosisz na co dzień jest już podniszczony i planujesz zakup nowego w intensywnym kolorze. Nie pozbywaj się starego. Wyczyść go, zabezpiecz przed molami i przechowuj na takie właśnie formalne sytuacje.

Zimą pomyśl o ciepłym szalu, rękawiczkach oraz nakryciu głowy. Nawet jeśli wydaje się, że nie jest bardzo zimo cmentarze często usytuowane są na wzgórzach, gdzie temperatura odczuwana jest niższa od tej, którą wskazuje termometr.

Zastanów się także, w jakich butach będzie Ci najwygodniej. Pamiętaj, że większość cmentarzy nie posiada brukowanych alejek przy każdym grobie. Wybór szpilek może okazać się mocno nietrafiony kiedy przyjdzie Ci przejść po zabłoconej ścieżce.

Przyjęcie po pogrzebie

Wybór stroju na ostatnie pożegnanie uzależniony jest także od tego czy będziemy uczestniczyć w przyjęciu organizowanym po pogrzebie czy też nie. Jeśli zostaliśmy zaproszeni przez rodzinę zmarłego na konsolację (potocznie zwaną stypą) musimy skompletować strój tak, aby po zdjęciu płaszcza nadal był stosowny do sytuacji. Jeżeli zaś wybieramy się tylko do kościoła i na cmentarz a zima za oknem w pełni, mniej istotne będą elementy garderoby znajdujące się pod wierzchnim okryciem. Pamiętaj, aby wówczas w pierwszej kolejności zadbać o to, aby było Ci ciepło.

Każdy z nas może być niemal pewny, że przyjdzie mu uczestniczyć w pogrzebie. Nie warto zostawiać wyboru stroju na taką okazję na ostatnią chwilę. Przygotowanie tak mało istotnej w porównaniu do śmierci sprawy jaką jest ubiór zapewni nam przestrzeń na przeżycie straty. Pozwoli nie martwić się chociaż tym co na siebie włożyć. Czasem niezbędne będzie najpierw pozbycie się przekonania, że „ jak się nie przygotuję to się nie wydarzy”. Wydarzy się. Prędzej czy później, ale się wydarzy.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałaś się przygotować swoją garderobę na tak trudne wydarzenie jakim jest pogrzeb, może pomóc Ci w tym jeden z bezpłatnych e-booków jakie stworzyłam dla moich czytelników. Napisany jest on w kontekście niespodziewanego wyjścia, ale zasady przygotowania stroju pozostają te same.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.