Rozmowa kwalifikacyjna

Dla wielu z nas to jedno z trudniejszych doświadczeń w zawodowej karierze. Od tych kilkudziesięciu minut często zależy nasza przyszłość, a strój to pierwsza rzecz, jaką dostrzega przyszły pracodawca. Nie utrudniajmy sobie zatem rozmowy o pracę nieodpowiednim wyglądem.

W co się ubrać

To zależy dokąd się wybieramy. Jeśli aplikujemy na stanowisko biurowe to obowiązkowe jest tutaj zachowanie dress codu. O szczegółach stroju zgodnego z kodem ubioru pisałam w tym poście.

Jednak nie zawsze będzie to strój odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną. Praca w branży kreatywnej pozwala na nieco większy luz. Darujmy sobie jednak powłóczyste spódnice w stylu hippie, a postawmy raczej na klasykę czy sportową elegancję. Może okazać się, że nasz pracodawca nie przywiązuje wagi do stroju i pozwala przychodzić do pracy w czym nam się podoba, jednak to okaże się dopiero, gdy zdecyduje się nas zatrudnić.

Niezależnie od tego czy to rozmowa o pracę w biurze czy na produkcji należy zadbać o schludny wygląd. Ubranie musi być czyste i wyprasowane. Sprawa niby oczywista, ale rozmawiając z ekspertami od rekrutacji to częsty problem osób ubiegających się o pracę.

Ważne jest miejsce

Strój adekwatny do stanowiska na jakie aplikujemy to jedno, ważne jest także miejsce, w którym ma odbyć się rozmowa. Inny strój będzie odpowiedni na spotkanie w biurze a inny na budowę czy do restauracji. Tam obowiązkowe będą płaskie buty, a i dżinsy też nie będą wizerunkowym błędem, choć może nie takie z dziurami 😉 Tu znów kłania się schludny wygląd i umiar. Przemyślmy dobrze dokąd się udajemy, jeśli mamy możliwość podejrzyjmy jak ubiera się personel i spróbujmy dopasować do wizerunku firmy do jakiej aplikujemy.

Zakazane

Co założyć to jedno, jest także lista rzeczy, których zdecydowanie nie należy zakładać na rozmowę o pracę. Przede wszystkim:
– wysokie szpilki, zwłaszcza, gdy nie chodzimy w takich na co dzień (i nie wymaga tego przyszła praca, co często zaznaczone jest już w ogłoszeniu np. hostessy);
– dzwoniąca biżuteria – nie pozwólmy by cokolwiek nas zagłuszało i odwracało uwagę rekrutera, bo zdecydowanie nie zadziała to na naszą korzyść;
– wszelkiego rodzaju koronki, szyfony i prześwitujące stroje;
– spodnie biodrówki odsłaniające zbyt wiele podczas siadania;
– głębokie dekolty.

To pięć podstawowych błędów, jakie popełniają osoby ubiegające się o pracę. Nie popełniajmy ich, a z pewnością wyjdzie nam to na dobre.

Po co to wszystko?

Umysł ocenia nowo poznaną osobę w ciągu pierwszych 7 sekund. Dzieje się to podświadomie i nie mamy wpływu na to, jak odbierzemy naszego rozmówcę. Nie jest to przywilej rekruterów a automatyczna reakcja każdego człowieka. Dlatego właśnie podczas ważnych dla nas rozmów warto zadbać o wygląd na najwyższym poziomie, na jaki nas stać. Pozwoli to naszemu odbiorcy nie wyrobić sobie złej opinii na nasz temat już na samym początku spotkania.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.