Kapelusz

Kapelusze przeżywają swój powrót na ulice. Może nie jest on spektakularny, ale założenie go nie jest już takim obciachem jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie kapelusz nosi się w nieco innym wydaniu niż kiedyś, gdy oprócz funkcji ochronnej przed słońcem miał dodawać klasy i elegancji.

Trochę historii

Kapelusz to nakrycie głowy posiadające rondo i główkę. Wykonuje się je z różnych materiałów, najpopularniejsze to filc i słoma choć te z szerokim rondem, wykonane z miękkich tkanin również nadają się na plażę.
Kapelusz to dodatek zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. W XIX wieku strojne damskie kapelusze znacznie różniły się od męskich.

Kapelusze dziś

Dziś różnice między damskimi a męskimi kapeluszami się zatarły. Kobiety zrezygnowały z niewygodnych i mało praktycznych kapeluszy ozdobionych piórami na rzecz prostszych, przypominających swą linią bardziej męskie nakrycia głowy.
Mimo wszystko nie ma na ulicach kapeluszowego szału. Nadal jest on specyficznym nakryciem głowy i często mamy wątpliwości czy wypada nam wyjść tak po prostu na co dzień w kapeluszu?

Dokąd w kapeluszu?

W kapeluszu można chodzić i na co dzień i od święta. Wszystko zależy od jego kroju i całej stylizacji. Jeżeli nie jesteś przekonana do noszenia go ot tak po prostu, zacznij od wkładania go na ważne wydarzenia. Ślub, święta, rocznice oraz wiele innych okazji w naszym życiu zasługuje na podkreślenie ich wagi. Kapelusz jest do tego doskonałym narzędziem.

Jak dobierać kapelusz?

Dobór odpowiedniego kapelusza to nie lada sztuka. Nawet niewielka różnica w fasonie powoduje, że w jednym wyglądamy źle a w drugim fantastycznie. Dlatego po zakup pierwszego kapelusza najlepiej wybrać się do modystki. W profesjonalnej pracowni znajdziesz wiele modeli, które będziesz mogła przymierzyć, a obsługa najlepiej doradzi Ci, w którym wyglądasz najkorzystniej.
Jedna zasada jakiej należy się trzymać do wielkość ronda. Na kapelusz z szerokim rondem mogą pozwolić sobie tylko wysokie Panie (powyżej 170 cm wzrostu). Im niższa jesteś tym mniejsze rondo będzie dla Ciebie odpowiednie.

Najbliższą okazją na jaką można pokusić się o włożenie kapelusza jest Święto Zmarłych. Pogoda tego dnia zawsze jest odpowiednia a i okazja wyjątkowa. Warto zatem rozważyć stylizację uwzględniającą kapelusz na dzień 1-go listopada.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.