Ramoneska

Skórzaną kurtkę przynajmniej raz w życiu ma chyba każda kobieta, zwłaszcza w czasach, kiedy powróciła ona do łask pod postacią dużo tańszej, sztucznej skóry. Nosić można ją niemal zawsze i do wszystkiego.

Trochę historii

Pierwsza ramoneska zaprojektowana została przez Irvinga Schotta w 1928 r. i była kurtką motocyklową. Wówczas w sklepie Harleya-Davidsona kosztowała 5,50$. (!) Dopiero w latach 60. za sprawą grup rockowych i heavymetalowych noszenie skórzanej kurtki stało się bardziej popularne. Wówczas, dzięki zespołowi Ramones przyjęła się także obecna potoczna nazwa – ramoneska. W latach 80. Jean Paul Gaultier inspirujący się rockową kulturą pokazał skórzaną kurtkę na wybiegu, co wpłynęło na ówczesny styl. Wielki powrót ramoneski nastąpił po 2000 roku i moda na nią trwa do dziś.

Dokąd w ramonesce?

Nic w tym dziwnego, że kobiety tak bardzo pokochały ramoneski. Ta kurtka w połączeniu z jeansami i topem jest strojem tak uniwersalnym, że sprawdzi się zarówno w pracy, na popołudniowym spacerze, zakupach z przyjaciółką czy randce. Decydując się na bardziej odważne połączenie możesz użyć jej jako marynarki w zestawieniu z koszulą, ołówkową spódnicą i szpilkami wybierając się na ważne, ale nieformalne spotkanie czy bardziej uroczysty obiad. Fantastycznie wygląda również w towarzystwie szyfonowej sukienki, co rozwiązuje problem pt. „Idę na wesele – co założyć na sukienkę?”. Rada dla tych z Was, które nie chcą rozstawać się z ukochaną ramoneską na zimę – noście ją pod płaszczem. Niech wystaje spod niej sweter, dajcie ponieść się wyobraźni, bo tak naprawdę tylko ona ogranicza Wasz styl.

Jaką ramoneskę wybrać?

Najlepiej czarną, aby łatwiej było łączyć ją z innymi częściami garderoby. Nada Twojemu wizerunkowi nieco pazura i rockowego stylu. Kupując taką kurtkę zwróć uwagę, aby jej dolna krawędź nie kończyła się w najszerszym miejscu Twojej sylwetki. Linia, którą stworzy ramoneska sprawi, że to miejsce optycznie będzie wydawać się jeszcze szersze.

Uwaga!

Pamiętaj, że tak mocny i charakterystyczny element stroju nie bardzo lubi rzucające się w oczy towarzystwo. Biżuterię należy raczej ograniczyć przy ramonesce do minimum, choć ze sznurem pereł wygląda zjawiskowo.

Nie zapowiada się, aby ramoneska wyszła z mody. Jest uniwersum, które ewoluuje wraz z trendami jakie pojawiają się w kolejnych sezonach. Nie ulega im jednak zbyt łatwo. Dzięki charakterowi jaki ta kurtka nadaje stylizacjom, pokochały ją nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.