Bawełna

Bawełna to jeden z najpopularniejszych surowców z jakich produkuje się tkaniny. Jest to włókno, które otacza nasiona rośliny Gossypium (bawełnica). Roślina znana jest już od 8000 lat i jej pierwotnie zastosowanie było nieco inne. Jednak odkąd człowiek nauczył się tkać włókna bawełniane do dziś tkaniny bawełniane stanowią 70% rocznego zużycia tkanin na świecie. Dzięki swoim właściwościom nieprędko znikną z naszych szaf.

Historia

Pierwsze przesłanki o stosowaniu bawełny pochodzą z Ameryki Środkowej gdzie wykorzystywano jej nasiona jako paszę dla zwierząt. W Europie bawełniane tkaniny pojawiły się w średniowieczu, ale dopiero na koniec XVII wieku Wielka Brytania rozpoczęła import bawełny na większą skalę. Stany Zjednoczone stały się wówczas największym producentem tkanin bawełnianych. Zaczęły one wypierać z rynku tkaniny lniane, konopne oraz wełniane. Plantacji bawełny przybywało aż do czasów międzywojennych. Wtedy osiągnięto maksymalną powierzchnię upraw tej rośliny, która nie zmieniła się aż po dziś.

Właściwości

Tkaniny z włókien bawełny charakteryzują się niezwykle przyjaznymi dla człowieka właściwościami, choć mają także swoje wady.
Zalety:
– higroskopijność – dobrze wchłania wodę. Dzięki temu tkaniny z niej wykonane pozwalają oddychać naszej skórze.
– odporność na rozciąganie i wysoką temperaturę – rozciągnięte włókna z czasem wracają do swoich pierwotnych rozmiarów.
– nie powoduje alergii – mogą natomiast wywołać ją barwniki lub substancje wykorzystywane w czasie produkcji. Dlatego dobrze jest wyprać nowo zakupione ubranie przed pierwszym założeniem. Warto też zapoznać się z certyfikatami nadawanymi bezpiecznym tkaninom, o których z pewnością napiszę post (jeśli nie chcesz go przegapić – zapisz się na newsletter).
Wady
– kurczliwość – źle przygotowane włókno kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Zdarza się to coraz rzadziej, ale niektóre ubrania potrafią skurczyć się o kilka cm nawet po praniu w 40 stopniach. Jeśli tak się dzieje produkt podlega reklamacji.
– mała sprężystość – przez co tkaniny łatwo się gniotą.
– higroskopijność – to co jest zaletą staje się w niektórych sytuacjach wadą. Pochłania wodę nie tylko parującą z naszej skóry, ale także tę z powietrza. Bardzo duża wilgotność spowoduje wrażenie, że mamy na sobie mokre ubranie. Przechowywanie bawełnianych tkanin w wilgotnym, mało przewiewnym miejscu może spowodować zapleśnienie ubrania.

Metki

Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajduje się bawełna
– bawełna (polski)
– baumwolle (niemiecki)
– bavlna (czeski)
– coton (francuski)
– cotton (angielski)
– cotone (włoski)
– algodon (hiszpański)

Materiały

Bawełna to nazwa włókna z jakiego tkane są materiały wykorzystywane do szycia ubrań. W zależności jednak od grubości włókna, jego struktury i procesu obróbki jakiemu został poddany wyróżnia się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt nazw materiałów. Poniżej znajdują się najpopularniejsze z bawełnianych tkanin odzieżowych:
– atłas,
– aksamit,
– barchan,
– batyst,
– drelich,
– dżins,
– popelina,
– satyna,
– surówka,
– sztruks.

Jakie ubrania szyje się z bawełny?

Tkaniny bawełniane zaliczane są do cienkich lub średnich. Najczęściej produkuje się z nich bieliznę, koszulki, bluzki, koszule, marynarki, spodnie (dżins to bawełna), cienkie swetry, letnie płaszcze (trencze) a także odzież sportową (tutaj wykorzystywane są dzianiny bawełniane).
Bawełna raczej nie nada się do uszycia ciepłej, zimowej kurtki. W tym przypadku lepiej sprawdzi się wełna, choć dobre ocieplenie nie wyklucza zupełnie jej zastosowania.

Bawełna jest jednym z przyjemniejszych w użytkowaniu włókien odzieżowych. Oprócz swoich właściwości sprzyjających naszej skórze jest także niezwykle miękka i przyjemna w dotyku. Nie bez powodu zaleca się ubieranie małych dzieci w bawełniane ubranka. Ich delikatna skóra skłonna do podrażnień i alergii bardzo dobrze toleruje włókna bawełny. Tutaj zawsze warto sprawdzać certyfikaty. Dają nam one gwarancję, że proces produkcji tkanin spełnia normy wyznaczane przez Instytuty, których celem jest ochrona zdrowia. Dbajmy o siebie tak jak dbamy o najmłodszych.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.