Fioletowa sukienka

Najbardziej szlachetne włókno odzieżowe spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek powstały. Produkcja jedwabiu to jedynie 0,2% całego rynku produkcji włókien. Pozyskuje się je z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego i wyróżnia się niezwykłą delikatnością.

Historia

Pierwsze jedwabne tkaniny odnaleziono w Chinach. Ich pochodzenie określa się na 3600 rok p.n.e. Według legendy to cesarzowa Xi Lingshi poproszona przez męża o sprawdzenie, jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe przez przypadek odkryła, że kokony larw można rozwinąć i uzyskać z nich nić do tkania. Przez wiele lat tkaniny jedwabne były transportowane do Europy jedwabnym szlakiem.

Właściwości

Tkaniny z włókien jedwabiu charakteryzują się niezwykle pięknym wyglądem, lecz idą za tym spore wady.

Zalety:
– lekkość – jest najlżejszym włóknem naturalnym, które sprawia, że cienkie tkaniny wykonane z włókna jedwabnego są niemal jak mgiełka spowijająca nasze ciało.
– delikatność w dotyku – dla każdego kto ceni przyjemność noszenia ubrań ta cecha ma ogromne znaczenie.
– połysk – nadaje ekskluzywnego charakteru ubraniom.

Wady:
– brak odporności na działanie wody i temperatury – woda i wysoka temperatura niszczą włókna jedwabiu, dlatego konieczne jest czyszczenie chemiczne oraz prasowanie w niskiej temperaturze.
– brak przepuszczalności wody i powietrza – jako włókno zbudowane z białek tkaniny wykonane z jedwabiu nie przepuszczają wody ani powietrza w związku z czym ubrania jedwabne mogą powodować potówki i wypryski.
– mała sprężystość – przez co ubrania łatwo się gniotą i bardzo trudno je rozprasować z uwagi na niską temperaturę prasowania.

Metki

Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajduje się jedwab:
– jedwab (polski)
– seide (niemiecki)
– hedvábí (czeski)
– soie (francuski)
– silk (angielski)
– seta (włoski)
– seda (hiszpański)

Materiały

Najpopularniejsze z jedwabnych tkanin odzieżowych to:
– adamaszek,
– brokat,
– fular,
– krepa,
– liberty,
– muślin,
– szarmeza,
– tafta.

Jakie ubrania szyje się z jedwabiu?

Są to zazwyczaj niezwykle eleganckie ubrania na specjalne okazje – suknie wieczorowe, damskie garnitury, bluzki i spódnice. Drugą grupą odzieży, jaką szyje się z jedwabiu jest bielizna – szlafroki, koszulki nocne, biustonosze i majtki. Jednak w związku z tym, że jedwab nie pozwala skórze oddychać nie zaleca się nosić go na co dzień, szczególnie istotne jest to w przypadku bielizny. Wyjątek stanowią dodatki, takie jak apaszki – doskonale sprawdzą się nawet wczesną zimą delikatnie otulając naszą szyję i nie dopuszczając do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ jedwab jedynie zatrzymuje ciepło naszego ciała a nie grzeje sam w sobie.

Jedwab to materiał trudny w utrzymaniu. Kontakt z wodą niszczy jego włókna i może powodować trwałe plamy i odbarwienia. Właśnie dlatego wybierany jest zazwyczaj na stroje wieczorowe i specjalne okazje. Czyszczenie wymaga udania się do pralni, co podnosi koszty zarówno finansowe, jak i czasowe.

Izabela Sobańska

Certyfikowany Style Coach™ oraz członek IASC (International Association of Style Coaches).

Pomagam kobietom dopasować zawartość ich szafy do stylu życia, jaki prowadzą oraz wymagań, jakie stawia im praca zawodowa czy hobby, które rozwijają. Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.