Len

Wyróżnia się około 180 gatunków lnu. Najcenniejszym jest jednak pochodzący z Bliskiego Wschodu len zwyczajny (Linum usitatissimum). To roślina włóknodajna wykorzystywana w przemyśle tekstylnym. Jednak to nie koniec jego zastosowań. Wykorzystuje się wszystkie elementy rośliny, łącznie z korzeniami w związku z czym po przeróbce lnu nie pozostają żadne odpady.

Historia

Len znany i wykorzystywany jest od kilku tysięcy lat. Dostarcza włókien na tkaniny, jego olej szeroko stosowany jest w lecznictwie, a torebki nasienne przetwarzane są na pasze dla zwierząt.
Każda część rośliny dostarcza innych włókien. Najdłuższe włókna pochodzą z środkowej części łodygi. Wytwarzane są z nich wysokiej jakości tkaniny. Z wierzchołka i korzeni pozyskuje się włókna krótkie stosowane do produkcji tzw. przędz zgrzebnych wątkowych.

Właściwości

Jak każde włókno naturalne len posiada zarówno szereg zalet jak i wad.
Zalety:
– higroskopijność – dobrze wchłania wodę. Dzięki temu tkaniny z niej wykonane pozwalają oddychać naszej skórze.
– odporność na rozciąganie i bardzo wysoką temperaturę – nie ma obaw, że 100% len straci swoją formę. Tak newralgiczne miejsca jak kolana czy łokcie nie powinny się wypychać.
– struktura tkanin – zapewnia skórze dodatkowy przewiew sprawiając wrażenie chłodzenia.
– nie powoduje alergii – podobnie jak w przypadku bawełny alergizować mogą barwniki lub substancje wykorzystywane w czasie produkcji. Dlatego dobrze jest wyprać nowo zakupione ubranie przed pierwszym założeniem. Warto też zapoznać się z certyfikatami nadawanymi bezpiecznym tkaninom, o których z pewnością napiszę post (jeśli nie chcesz go przegapić – zapisz się na newsletter).

Wady:
– kurczliwość – źle przygotowane włókno kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Zdarza się to coraz rzadziej, ale niektóre ubrania potrafią skurczyć się o kilka cm nawet po praniu w 40 stopniach. Jeśli tak się dzieje produkt podlega reklamacji.
– brak sprężystości – w związku z czym gniecie się niesamowicie i nie nadaje na formalne stroje.
– sztywność – tkaniny lniane nie uciągają się co może powodować uczucie skrępowania. Do tego w zależności od obróbki jakiej zostało poddane włókno niektóre tkaniny mogą „drapać” i podrażniać wrażliwą skórę w wymiarze czysto fizycznym.
– prześwit – luźniej tkane materiały mogą prześwitywać.

Metki

Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajduje się len
– len (polski)
– flachs (niemiecki)
– len (czeski)
– lin (francuski)
– linen (angielski)
– lino (włoski)
– lino (hiszpański)

Materiały

W przeciwieństwie do bawełny, lnu nie przetwarza się w tak dużym stopniu. Najczęściej można spotkać materiały zwane surówką, lub po prostu tkaniną lnianą.

Jakie ubrania szyje się z lnu?

Ze względu na strukturę tkanin lnianych szyje się z nich głównie ubrania letnie. 100% len można znaleźć w bluzkach, koszulach, marynarkach, spodniach, spódnicach czy sukienkach. Dzięki właściwościom włókien lnianych ubrania sprawiają wrażenie chłodzenia podczas upalnych dni. Len nie sprawdzi się jednak podczas oficjalnych wizyt ze względu na gniotliwość. Lniane marynarki lepiej zostawić na przyjęcie w ogrodzie.

Len jest tkaniną dość specyficzną i odnoszę wrażenie, że albo się go kocha albo nienawidzi. Osoby, którym zależy na nieskazitelnym wyglądzie nie potrafią przekonać się do lnianych ubrań mimo ich zalet. Z drugiej strony są osoby, dla których priorytetem jest uczucie komfortu podczas upałów i to one doceniają len za jego właściwości przymykając oko na wady. Spotkałam się nawet ze stwierdzeniem iż len lepiej wygląda wygnieciony i rzeczywiście coś w tym jest.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.