Fioletowa sukienka

Włókna sztuczne wytwarza się w procesie technologii chemicznej z naturalnych substancji, takich jak celuloza czy białka. Stanowią swoisty kompromis między włóknami naturalnymi a syntetycznymi, jednak wyłącznie pod względem pochodzenia.

Historia

Pierwsze sztuczne włókno określa się jako „sztuczny jedwab”. Otrzymał je francuz Hilaire Chardonnet w 1884. Od tamtej pory chemicy prześcigają się w doskonaleniu włókien sztucznych oraz procesów ich produkcji. Niecałe 10 lat później wynaleziono jedwab wiskozowy, jednak po dziś dzień to właśnie wiskozę określa się jako sztuczny jedwab. Aktualnie pojawiają się coraz nowsze technologie i analogi wiskozy o ulepszonych właściwościach.

Właściwości

Tkaniny z włókien sztucznych charakteryzują się właściwościami podobnymi do włókien naturalnych.

Zalety:
– lekkość – jest jednym z najlżejszych włókien, dlatego doskonale nadaje się do produkcji odzieży letniej.
– delikatność w dotyku – dla każdego kto ceni przyjemność noszenia ubrań ta cecha ma ogromne znaczenie.
– połysk – nadaje ekskluzywnego charakteru ubraniom.
To właśnie te trzy zalety sprawiają, że włókna sztuczne są odpowiednikiem jedwabiu. Biorąc pod uwagę kolejne, wymienione niżej można pokusić się o stwierdzenie, że jest znacznie lepszy niż jedwab.
– higroskopijność – podobnie jak bawełna czy len,
– przepuszcza powietrze – pozwala naszej skórze oddychać, co sprawia, że jest bardzo przyjemny w noszeniu.

Wady:
– higroskopijność – tak, jak naturalne włókna roślinne pochłania wodę nie tylko parującą z naszej skóry, ale także tę z powietrza. Przechowywanie sztucznych tkanin w wilgotnym, mało przewiewnym miejscu może spowodować zapleśnienie ubrania, szczególnie jeśli są to ubrania treningowe, w których z czasem zasiedlają się bakterie z naszej skóry.
– mała sprężystość – przez co ubrania łatwo się gniotą i bardzo trudno je rozprasować z uwagi na niską temperaturę prasowania.
– nietrwałość – włókna, szczególnie krojone po skosie, np. w spódnicach z koła mogą wyciągać się pod samym ciężarem ubrania.

Metki

Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajdują się włókna sztuczne:
– wiskoza (polski)
– viskose (niemiecki)
– viskóza (czeski)
– viscose (francuski)
– viscose (angielski)
– viscosa (włoski)
– viscosa (hiszpański)

– acetat (polski)
– acetat (niemiecki)
– acetát (czeski)
– acétate (francuski)
– acetate (angielski)
– acetato (włoski)
– acetato (hiszpański)

– modal (we wszystkich językach)

– lyocell/tencel (we wszystkich językach)

Jakie ubrania szyje się z włókien sztucznych?

Przede wszystkim codzienne ubrania na lato – sukienki, spódnice i bluzki. Tkanina wiskozowa bardzo często wykorzystywana jest jako podszewka w marynarkach z naturalnych tkanin. Dzięki temu nawet w tak ciepłym ubraniu, jak marynarka możemy uzyskać efekt oddychania. Wszywanie poliestrowej podszewki do lnianej czy wełnianej marynarki nie ma najmniejszego sensu, ponieważ wilgoć parująca z naszego ciała zostanie przez nią zatrzymana i użytkowanie takiego ubrania będzie mało komfortowe.
Drugą grupą odzieży produkowanej ze sztucznych włókien są ubrania sportowe. Tam, jak nigdzie indziej liczy się przepuszczalność wody i powietrza, aby zapewnić komfort użytkowania takiej odzieży podczas najbardziej intensywnego treningu.

Ubrania z włókien sztucznych, jak wiskoza, modal, acetat, lyocell/tencel są dość przyjemne w użytkowaniu. Mają właściwości włókien naturalnych, jednak w procesie ich produkcji wykorzystuje się wiele chemicznych odczynników. Zanim zdecydujemy się na takie ubranie warto zastanowić się na ile ważna jest dla nas ochrona środowiska. Zastanowić się co dopuszczamy, a czego wolimy się wystrzegać i przede wszystkim poznać bliżej procesy produkcji poszczególnych tkanin, by móc świadomie dokonać wyboru.
Jeśli chcesz poznać różnice między wymienionymi czterema włóknami sztucznymi zapraszam Cię do obejrzenia nagrania z serii #stylowylive (klik).

Izabela Sobańska

Certyfikowany Style Coach™ oraz członek IASC (International Association of Style Coaches).

Pomagam kobietom dopasować zawartość ich szafy do stylu życia, jaki prowadzą oraz wymagań, jakie stawia im praca zawodowa czy hobby, które rozwijają. Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.