
Pierwsze, co zwykle przychodzi nam do głowy na hasło wełna to swetry i czapki. Kojarzy się zatem raczej z włóczką niż tkaniną, a występuje przecież w obu tych formach. Najwięcej na ten temat z pewnością wiedzą Panowie, którzy kupując dobry garnitur szukają takiego, który wykonany jest z najlepszej jakości wełny – jako tkaniny. Jak to zatem jest z tą wełną?
Historia
Najstarsze skrawki sukna wełnianego zostały odnalezione na terenie Azji i pochodzą ze starożytności. Pierwszym zapiskiem, w którym można znaleźć informacje na temat wełny jest Kodeks Hammurabiego. W nieco bliższych nam czasach to Coco Chanel wprowadziła modę na wełnę pod postacią tweedu. Nazwa ta pochodzi od rzeki Tweed rozdzielającej Anglię i Szkocję, w której to tkacze płukali wełnę podczas jej produkcji.
Rodzaje wełen
W zależności od zwierzęcia z jakiego pozyskuje się włosie wełny dzielimy na:
– owcze – szetland i merynos,
– wielbłądzie,
– kozie – kaszmir i moher,
– królicze – angora,
– z lam – alpaka.
Właściwości
Tkaniny z włókien wełny charakteryzują się dobrymi właściwościami, choć, jak każde włókno mają także swoje wady.
Zalety:
– higroskopijność – bardzo dobrze wchłania wodę. Dzięki temu tkaniny i dzianiny z niej wykonane pozwalają oddychać naszej skórze.
– przyjemna w dotyku – w zależności od zwierzęcia z jakiego pozyskuje się włosie może ona być zarówno bardzo miła jak i nieprzyjemna w użytkowaniu. Najbardziej miękkie i przyjazne dla ciała są włókna tworzone z okrycia kóz kaszmirskich (kaszmir) oraz wielbłądów.
Wady:
– mechacenie się – na ubraniach wykonanych z włóczki pod wpływem tarcia powstają nieestetyczne „kulki”, których można łatwo pozbyć się używając golarki do ubrań. Przyczynia się to jednak do osłabienia włókna, które z czasem może ulec przerwaniu.
– kurczliwość – nie wynaleziono jeszcze sposobu na tę wadę, w związku z czym obowiązkowe jest czyszczenie chemiczne lub pranie w zimnej wodzie.
– mała sprężystość – przez co tkaniny (garnitury) łatwo się gniotą.
– może powodować alergie – z uwagi na to, że produkowana jest z okrycia włosowego zwierząt mogą znajdować się na niej alergeny.
– „gryzie” – niektóre gatunki wełny (szczególnie owcze) rzeczywiście potrafią być bardzo ostre i nieprzyjemne w codziennym użytkowaniu.
Metki
Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajduje się wełna:
– wełna (polski)
– wolle (niemiecki)
– vlna (czeski)
– laine (francuski)
– wool (angielski)
– lana (włoski)
– lana (hiszpański)
Materiały
Jak wspomniałam już we wstępie wełna to także nazwa włókna, z jakiego tkane są materiały wykorzystywane do szycia ubrań. W zależności od splotu i grubości włókna wyróżnia się kilkanaście rodzajów materiałów. Poniżej znajdują się najpopularniejsze z wełnianych tkanin odzieżowych:
– bukla (boucle),
– flanela,
– flausz,
– gabardyna,
– żorżeta,
– jodełka,
– krepa,
– sukno,
– tweed.
Jakie ubrania szyje i tka się z wełny?
Jeśli chodzi o dzianie, to każdy wymieni od razu swetry, czapki, szale i wszystko, co da się stworzyć na drutach, jak choćby popularne ostatnio koce z wełny czesankowej. Jednak to tylko jedna część wyrobów wełnianych. Drugą, nie mniej ważną są wszelkiego rodzaju okrycia wierzchnie, jak płaszcze i kurtki. Marynarki, spódnice z grubych tkanin wełnianych (tweed) oraz garnitury z cienkiej wełny wysokiej jakości.
Jak widać z wełny można zrobić niemal wszystko. Należy jednak pamiętać, że wełna jest dość wymagającym materiałem jeśli chodzi o jej konserwację. Warto pamiętać o tym podejmując decyzję podczas zakupu ubrań mających w składzie wełnę.

Izabela Sobańska
Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.
Robienie na drutach to dzianie. Tkanie oznacza wyrób tkanin, jak sama nazwa wskazuje.
Bardzo dziękuję za uwagę, rzeczywiście do artykułu wkradł się chochlik 😉