Owce

Pierwsze, co zwykle przychodzi nam do głowy na hasło wełna to swetry i czapki. Kojarzy się zatem raczej z włóczką niż tkaniną, a występuje przecież w obu tych formach. Najwięcej na ten temat z pewnością wiedzą Panowie, którzy kupując dobry garnitur szukają takiego, który wykonany jest z najlepszej jakości wełny – jako tkaniny. Jak to zatem jest z tą wełną?

Historia

Najstarsze skrawki sukna wełnianego zostały odnalezione na terenie Azji i pochodzą ze starożytności. Pierwszym zapiskiem, w którym można znaleźć informacje na temat wełny jest Kodeks Hammurabiego. W nieco bliższych nam czasach to Coco Chanel wprowadziła modę na wełnę pod postacią tweedu. Nazwa ta pochodzi od rzeki Tweed rozdzielającej Anglię i Szkocję, w której to tkacze płukali wełnę podczas jej produkcji.

Rodzaje wełen

W zależności od zwierzęcia z jakiego pozyskuje się włosie wełny dzielimy na:
– owcze – szetland i merynos,
– wielbłądzie,
– kozie – kaszmir i moher,
– królicze – angora,
– z lam – alpaka.

Właściwości

Tkaniny z włókien wełny charakteryzują się dobrymi właściwościami, choć, jak każde włókno mają także swoje wady.

Zalety:
– higroskopijność – bardzo dobrze wchłania wodę. Dzięki temu tkaniny i dzianiny z niej wykonane pozwalają oddychać naszej skórze.
– przyjemna w dotyku – w zależności od zwierzęcia z jakiego pozyskuje się włosie może ona być zarówno bardzo miła jak i nieprzyjemna w użytkowaniu. Najbardziej miękkie i przyjazne dla ciała są włókna tworzone z okrycia kóz kaszmirskich (kaszmir) oraz wielbłądów.

Wady:
– mechacenie się – na ubraniach wykonanych z włóczki pod wpływem tarcia powstają nieestetyczne „kulki”, których można łatwo pozbyć się używając golarki do ubrań. Przyczynia się to jednak do osłabienia włókna, które z czasem może ulec przerwaniu.
– kurczliwość – nie wynaleziono jeszcze sposobu na tę wadę, w związku z czym obowiązkowe jest czyszczenie chemiczne lub pranie w zimnej wodzie.
– mała sprężystość – przez co tkaniny (garnitury) łatwo się gniotą.
– może powodować alergie – z uwagi na to, że produkowana jest z okrycia włosowego zwierząt mogą znajdować się na niej alergeny.
– „gryzie” – niektóre gatunki wełny (szczególnie owcze) rzeczywiście potrafią być bardzo ostre i nieprzyjemne w codziennym użytkowaniu.

Metki

Nazewnictwo włókien z jakich została wykonana tkanina bywa różne z uwagi na światowy handel. Przyjrzymy się co można spotkać na metkach ubrań, w których znajduje się wełna:
– wełna (polski)
– wolle (niemiecki)
– vlna (czeski)
– laine (francuski)
– wool (angielski)
– lana (włoski)
– lana (hiszpański)

Materiały

Jak wspomniałam już we wstępie wełna to także nazwa włókna, z jakiego tkane są materiały wykorzystywane do szycia ubrań. W zależności od splotu i grubości włókna wyróżnia się kilkanaście rodzajów materiałów. Poniżej znajdują się najpopularniejsze z wełnianych tkanin odzieżowych:
– bukla (boucle),
– flanela,
– flausz,
– gabardyna,
– żorżeta,
– jodełka,
– krepa,
– sukno,
– tweed.

Jakie ubrania szyje i tka się z wełny?

Jeśli chodzi o dzianie, to każdy wymieni od razu swetry, czapki, szale i wszystko, co da się stworzyć na drutach, jak choćby popularne ostatnio koce z wełny czesankowej. Jednak to tylko jedna część wyrobów wełnianych. Drugą, nie mniej ważną są wszelkiego rodzaju okrycia wierzchnie, jak płaszcze i kurtki. Marynarki, spódnice z grubych tkanin wełnianych (tweed) oraz garnitury z cienkiej wełny wysokiej jakości.

Jak widać z wełny można zrobić niemal wszystko. Należy jednak pamiętać, że wełna jest dość wymagającym materiałem jeśli chodzi o jej konserwację. Warto pamiętać o tym podejmując decyzję podczas zakupu ubrań mających w składzie wełnę.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.