
Biel – śnieg, czystość, nieskazitelność, to pierwsze co widzimy myśląc o kolorze białym. Nie bez powodu wymaga się, aby fartuch lekarski czy koszulka na w-f były białe. Mają być gwarancją czystości i dbałości. Biała suknia ślubna to symbol niewinności. I choć mogłoby się wydawać, że biały kolor jest jeden, jego odcieni wyróżnia się przynajmniej kilkadziesiąt.
Symbolika
Nieco zapomnianym znaczeniem bieli jest elegancja. Biały obrus na stole w czasie ważnych uroczystości jest gwarancją nie tylko czystości, ale także świetnym tłem dla potraw oraz istoty wydarzenia. Goście wchodząc do pomieszczenia udadzą się najpierw do gospodarzy, nawiążą relacje z pozostałymi gośćmi a nie będą zachwycać się kwiecistym obrusem.
Biel to także przestrzeń. Białe pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i nie przytłaczają. Przestrzeń wiąże się z wolnością i czy nie jest czasem tak, że kiedy chcemy coś rozplanować czy zaprojektować zaczynamy od białej pustej kartki? Tylko od nas zależy czym ją zapełnimy. To z kolei pociąga za sobą oznakę początku czegoś nowego.
Kolor biały świetnie nadaje się jako tło. Wprowadza ład, porządek i harmonię. Uwypukla to co się na nim znajduje. Jako kolor neutralny wygląda dobrze w połączeniu ze wszystkimi kolorami.
Ciemniejsza strona znaczenia bieli to egocentryzm i potrzeba docenienia przez innych. Może symbolizować także zachłanność na życie i potrzebę przestrzeni. Wybierając się do Chin należy pamiętać, że w tamtej kulturze jest to symbol nieszczęścia i żałoby.
Strój
Pierwsze o czym muszę wspomnieć na temat koloru białego to jego zdolność do uwypuklania. Jeśli zatem nie chcesz powiększyć swoich bioder lub piersi nie zakładaj białej spódnicy czy bluzki.
Biała koszula to oczywiście najwyższy przejaw elegancji. Jest nieodłącznym elementem garderoby osób na wysokich stanowiskach i polityków. Przez wielu jest uznawana za kolor odświętny. Stanowi zatem podstawę stroju gości podczas uroczystości rodzinnych takich jak chrzty, komunie, śluby, rocznice i wszystkie inne, ważne dla nas wydarzenia.
Przy omawianiu bieli nie sposób pominąć temat sukni ślubnej. Każda dziewczynka marzy o dniu swojego ślubu. O tej bajkowej sukni i księciu na – notabene – białym koniu. Od wieków Panna Młoda występowała w bieli i nie podejrzewam, aby miało się to zmienić. Moda przez ten czas miała swoje przewroty, ale suknia ślubna nawet u najbardziej szalonych projektantów zawsze pozostawała biała.
Biały to najjaśniejszy z kolorów. Jest mieszaniną podstawowych barw przez co potrafi przyjmować ogromną liczbę odcieni. Wystarczy, że obok białego przedmiotu znajdzie się kolorowy obiekt, biel zaczyna odbijać część fal przyjmując inny odcień. A skoro o odcieniach już mowa to kolor biały jest chyba najtrudniejszym z kolorów do dopasowania dla siebie. Czysta biel jest odpowiednia wyłącznie dla osób o ciemnych włosach, a co za tym idzie, bardzo kontrastowej urodzie (Pani Zima). Pozostałe typy kolorystyczne powinny postawić na takie odcienie bieli jak śmietanka, kość słoniowa czy écru.

Izabela Sobańska
Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.
Teraz biel nie ma znaczenia , moja kuzynka wybrała na swój ślub beżową suknie.
Oczywiście, coraz częściej Panny Młode decydują się na inny kolor sukni. Jednak nadal biel jest kolorem dominującym w tej kwestii 🙂
Biały to mój ulubiony kolor ❤️
Kiedyś unikałam właśnie białego koloru w ubraniach teraz dzięki wpisowi wiem, gdzie powinnam koncentrować. Lubię białe ściany w domu bo one dodają przestrzeni w moim domu ale całe białe meble to nie dla mnie. Za to biała koszula to mój nieodłączny element strój w który czuje się bardzo dobrze. Na blogu biały stolik przekonałam się, że super sprawdza się na zdjęciach.
Ja również 😉 Biała koszula to często podstawa naszego stroju, szczególnie jeśli pracujemy w biurze. Białej sukienki pewnie do biura nie odważyłabym się założyć, ale na spotkanie ze znajomymi czy rodzinny obiad – dlaczego nie 🙂 I uwielbiam białe lniane spodnie 😉
Ja jestem właśnie na etapie planowania ślubu i bardzo mi się to przyda przy wybieraniu sukni 🙂 świetny wpis 🙂
Dziękuję i cieszę się, że mogłam pomóc 🙂 O sukniach pewnie też coś się pojawi, ale pewnie w przyszłym roku, może nawet jakiś webinar 😀
Bardzo lubię biały kolor, zwłaszcza latem.
Ja również, choć zimą przemycam go w białych koszulach 🙂
Świetny wpis kochana, sama często wybieram biel. Choć dawniej jej nie docenialam. Na szczęście klasyka zawsze jest w modzie.
Dziękuję 🙂 Rzeczywiście, biel jako kolor neutralny i elegancki chyba nigdy nie zniknie z naszych szaf 🙂
Wygląda na to że w obecnym kolorze włosów powinnam nosić białe ubrania, jednak jakoś nie mogę się przemóc co do tego koloru.
Olga nic na siłę, ja mam tak z zielonym – nie i już, sama nie wiem czemu 🙂 Jasne odcienie bardzo lubię, ale do średnich i ciemnych nawet nie podchodzę. Może kiedyś… 😉