Biała sukienka

Biel – śnieg, czystość, nieskazitelność, to pierwsze co widzimy myśląc o kolorze białym. Nie bez powodu wymaga się, aby fartuch lekarski czy koszulka na w-f były białe. Mają być gwarancją czystości i dbałości. Biała suknia ślubna to symbol niewinności. I choć mogłoby się wydawać, że biały kolor jest jeden, jego odcieni wyróżnia się przynajmniej kilkadziesiąt.

Symbolika

Nieco zapomnianym znaczeniem bieli jest elegancja. Biały obrus na stole w czasie ważnych uroczystości jest gwarancją nie tylko czystości, ale także świetnym tłem dla potraw oraz istoty wydarzenia. Goście wchodząc do pomieszczenia udadzą się najpierw do gospodarzy, nawiążą relacje z pozostałymi gośćmi a nie będą zachwycać się kwiecistym obrusem.

Biel to także przestrzeń. Białe pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i nie przytłaczają. Przestrzeń wiąże się z wolnością i czy nie jest czasem tak, że kiedy chcemy coś rozplanować czy zaprojektować zaczynamy od białej pustej kartki? Tylko od nas zależy czym ją zapełnimy. To z kolei pociąga za sobą oznakę początku czegoś nowego.

Kolor biały świetnie nadaje się jako tło. Wprowadza ład, porządek i harmonię. Uwypukla to co się na nim znajduje. Jako kolor neutralny wygląda dobrze w połączeniu ze wszystkimi kolorami.

Ciemniejsza strona znaczenia bieli to egocentryzm i potrzeba docenienia przez innych. Może symbolizować także zachłanność na życie i potrzebę przestrzeni. Wybierając się do Chin należy pamiętać, że w tamtej kulturze jest to symbol nieszczęścia i żałoby.

Strój

Pierwsze o czym muszę wspomnieć na temat koloru białego to jego zdolność do uwypuklania. Jeśli zatem nie chcesz powiększyć swoich bioder lub piersi nie zakładaj białej spódnicy czy bluzki.

Biała koszula to oczywiście najwyższy przejaw elegancji. Jest nieodłącznym elementem garderoby osób na wysokich stanowiskach i polityków. Przez wielu jest uznawana za kolor odświętny. Stanowi zatem podstawę stroju gości podczas uroczystości rodzinnych takich jak chrzty, komunie, śluby, rocznice i wszystkie inne, ważne dla nas wydarzenia.

Przy omawianiu bieli nie sposób pominąć temat sukni ślubnej. Każda dziewczynka marzy o dniu swojego ślubu. O tej bajkowej sukni i księciu na – notabene – białym koniu. Od wieków Panna Młoda występowała w bieli i nie podejrzewam, aby miało się to zmienić. Moda przez ten czas miała swoje przewroty, ale suknia ślubna nawet u najbardziej szalonych projektantów zawsze pozostawała biała.

Biały to najjaśniejszy z kolorów. Jest mieszaniną podstawowych barw przez co potrafi przyjmować ogromną liczbę odcieni. Wystarczy, że obok białego przedmiotu znajdzie się kolorowy obiekt, biel zaczyna odbijać część fal przyjmując inny odcień. A skoro o odcieniach już mowa to kolor biały jest chyba najtrudniejszym z kolorów do dopasowania dla siebie. Czysta biel jest odpowiednia wyłącznie dla osób o ciemnych włosach, a co za tym idzie, bardzo kontrastowej urodzie (Pani Zima). Pozostałe typy kolorystyczne powinny postawić na takie odcienie bieli jak śmietanka, kość słoniowa czy écru.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.