Czarna sukienka

Najciemniejsza z barw. Niemal nie odbija światła, uznawana za jego przeciwieństwo. Czerń – często kojarzona z najwyższą elegancją i klasą. W Polsce to kolor żałoby, jednak w szerszej perspektywie to jeden z najmniej zrozumiałych kolorów, ponieważ w każdej kulturze ma inne, często bardzo odmienne znaczenie.

Symbolika

Kultura europejska oraz amerykańska przyjęły czerń jako symbol śmierci, smutku, żałoby. Teologia uznaje czarny kolor za symbol grzechu oraz braku wiary jednocześnie przypisując jej znaczenie pokory i wyrzeczenia, co można uznać za przeciwieństwo. Nie należy jednak zapominać, że w Chinach kolor ten oznacza szczęście a w starożytnym Egipcie i u Indian to życiodajna siła płynąca z ziemi a właściwie jej znaczenia dla człowieka.

Czarny kolor to także symbol luksusu i wyrafinowania. Czarne przedmioty uznawane są za niezwykle szykowne i eleganckie. Łączą one często nowoczesność i tradycję. Nie sposób nie wspomnieć także o aurze tajemniczości jaką roztaczają wokół siebie.

Kobiety w czerni postrzegane są jako tajemnicze i niezwykle seksowne. Czarny strój to także symbol władzy, powagi oraz dostojności.

Strój

Czerń obok bieli i szarości jest kolorem podstawowym. Oznacza to, że współgra ze wszystkimi innymi kolorami. Zestawienie z czernią powoduje wrażenie, że kolory jej towarzyszące wydają się jaśniejsze. Czarne elementy stroju powodują wrażenie głębi, co często mylnie określane jest jako zdolność do optycznego wyszczuplania sylwetki.

Osoby w czerni uznawane są za niedostępne i tajemnicze. Przez długi czas był to kolor wybierany najczęściej przez polityków oraz osoby na wysokich stanowiskach stąd prawdopodobnie budzi właśnie takie skojarzenia. Obecnie czerń już niemal całkowicie została wyparta przez granat – symbol kompetencji i zaufania. Więcej na temat koloru niebieskiego przeczytasz w artykule „Znaczenie koloru – niebieski”.

Z uwagi na symbolikę w naszym kraju ubrania w kolorze czarnym raczej pozbawiają energii. Nie tylko osobę, która wybiera taki strój, ale także otoczenie. Rozważ zatem, czy aby na pewno jest to dobry wybór na co dzień oraz na okazje, podczas których masz zamiar zawierać nowe znajomości. Pamiętaj także, że w czerni wyglądamy na znacznie starsze niż jesteśmy w rzeczywistości.

Wieczorne wyjścia rządzą się natomiast zupełnie innymi prawami. Przyjęcia black&white. Obowiązkowe smokingi czy fraki, oczywiście w kolorze czarnym. Długie wieczorowe suknie. Tutaj czerń przybiera swoje znaczenie elegancji, klasy i podkreśla rangę wydarzenia. Suknie zresztą mają wówczas ciekawe kroje, często są połyskujące i ozdobione błyszczącymi dodatkami co ożywia całą stylizację.

Czarny kolor coraz rzadziej zagląda do naszych szaf. Pomijając subkultury takie jak punk czy emo oraz fanów rocka i heavy metalu, dla których czerń jest kolorem dominującym w stylizacjach. Być może spowodowane jest to trudnością w pielęgnacji czarnych ubrań. W zależności od składu ubrania i jakości barwnika zastosowanego w produkcji tkaniny czasem trudno utrzymać czerń w dobrej formie. Tkaniny wykonane z naturalnych włókien z czasem tracą kolor pod wpływem światła oraz detergentów używanych do czyszczenia. Wyblakły kolor nie jest już tak atrakcyjny jak głęboka czerń. Powoduje wrażenie zaniedbania i z pewnością nikt nie odbierze nas za eleganckich czy poważnych.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.