
Najciemniejsza z barw. Niemal nie odbija światła, uznawana za jego przeciwieństwo. Czerń – często kojarzona z najwyższą elegancją i klasą. W Polsce to kolor żałoby, jednak w szerszej perspektywie to jeden z najmniej zrozumiałych kolorów, ponieważ w każdej kulturze ma inne, często bardzo odmienne znaczenie.
Symbolika
Kultura europejska oraz amerykańska przyjęły czerń jako symbol śmierci, smutku, żałoby. Teologia uznaje czarny kolor za symbol grzechu oraz braku wiary jednocześnie przypisując jej znaczenie pokory i wyrzeczenia, co można uznać za przeciwieństwo. Nie należy jednak zapominać, że w Chinach kolor ten oznacza szczęście a w starożytnym Egipcie i u Indian to życiodajna siła płynąca z ziemi a właściwie jej znaczenia dla człowieka.
Czarny kolor to także symbol luksusu i wyrafinowania. Czarne przedmioty uznawane są za niezwykle szykowne i eleganckie. Łączą one często nowoczesność i tradycję. Nie sposób nie wspomnieć także o aurze tajemniczości jaką roztaczają wokół siebie.
Kobiety w czerni postrzegane są jako tajemnicze i niezwykle seksowne. Czarny strój to także symbol władzy, powagi oraz dostojności.
Strój
Czerń obok bieli i szarości jest kolorem podstawowym. Oznacza to, że współgra ze wszystkimi innymi kolorami. Zestawienie z czernią powoduje wrażenie, że kolory jej towarzyszące wydają się jaśniejsze. Czarne elementy stroju powodują wrażenie głębi, co często mylnie określane jest jako zdolność do optycznego wyszczuplania sylwetki.
Osoby w czerni uznawane są za niedostępne i tajemnicze. Przez długi czas był to kolor wybierany najczęściej przez polityków oraz osoby na wysokich stanowiskach stąd prawdopodobnie budzi właśnie takie skojarzenia. Obecnie czerń już niemal całkowicie została wyparta przez granat – symbol kompetencji i zaufania. Więcej na temat koloru niebieskiego przeczytasz w artykule „Znaczenie koloru – niebieski”.
Z uwagi na symbolikę w naszym kraju ubrania w kolorze czarnym raczej pozbawiają energii. Nie tylko osobę, która wybiera taki strój, ale także otoczenie. Rozważ zatem, czy aby na pewno jest to dobry wybór na co dzień oraz na okazje, podczas których masz zamiar zawierać nowe znajomości. Pamiętaj także, że w czerni wyglądamy na znacznie starsze niż jesteśmy w rzeczywistości.
Wieczorne wyjścia rządzą się natomiast zupełnie innymi prawami. Przyjęcia black&white. Obowiązkowe smokingi czy fraki, oczywiście w kolorze czarnym. Długie wieczorowe suknie. Tutaj czerń przybiera swoje znaczenie elegancji, klasy i podkreśla rangę wydarzenia. Suknie zresztą mają wówczas ciekawe kroje, często są połyskujące i ozdobione błyszczącymi dodatkami co ożywia całą stylizację.
Czarny kolor coraz rzadziej zagląda do naszych szaf. Pomijając subkultury takie jak punk czy emo oraz fanów rocka i heavy metalu, dla których czerń jest kolorem dominującym w stylizacjach. Być może spowodowane jest to trudnością w pielęgnacji czarnych ubrań. W zależności od składu ubrania i jakości barwnika zastosowanego w produkcji tkaniny czasem trudno utrzymać czerń w dobrej formie. Tkaniny wykonane z naturalnych włókien z czasem tracą kolor pod wpływem światła oraz detergentów używanych do czyszczenia. Wyblakły kolor nie jest już tak atrakcyjny jak głęboka czerń. Powoduje wrażenie zaniedbania i z pewnością nikt nie odbierze nas za eleganckich czy poważnych.

Izabela Sobańska
Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.
Zupełnie się z tym nie zgadzam. Codziennie mijam kobiety i mężczyzn ubranych od stóp do głów w czarne ciuchy – trochę jak jeden wielki pochód żałobny. Nie mniej jednak na jesień wolę radosne kolory.
Uwielbiam czarny kolor. Sprawia, że od razu stylizacja nabiera charakteru. Jak to mówią, czarny to nie kolor, czarny to styl życia. I mimo tego, że nie jestem jakąś rockową dziewczyną. To uważam, że czerń przełamana jakimiś kolorowymi akcentami jest zawsze elegancka.
Masz rację, czerń zawsze pozostaje elegancka i można ją nosić tak, aby nie miała znaczenia ani żałobnego ani rockowego 🙂
A mnie to nie interesuje jak postrzega się w Polsce czarny kolor i powiem więcej 90 procent moich ciuchów jest czarnych właśnie, moja matka zwykła błagać mnie o inny kolor moich ubrań ponieważ kocham czerń od zawsze!
Najważniejsze to, abyś Ty czuła się dobrze w tym co nosisz 🙂
Super post o moim jednym z najbardziej ulubionych kolorów. Ekstra. Nie wiedziałam, że ma aż tak wiele różnych znaczeń.
Lubie czarny kolor. Uważam że każda kobieta powinna mieć w swojej szafie malą czarna, czarne spodnie i leginsy oraz marynarkę. To są takie podstawy. Zgadzam się że w Polsce czerń nie jest pozytywnie postrzegana, a szkoda.
Zgadzam się z tym, że te ubrania mogą stanowić bazę, jednak wystrzegam się stwierdzenia, że „każda powinna mieć” 🙂 Są kobiety, które ubierają się na kolorowo i jest im w tym fantastycznie a czerni nie uznają wcale 🙂
każdy kolor ma znaczenie , myślę , że nasza społeczność nie zwraca na uwagi i ubierają się co to im pasuję i jest wygodne.
pozdrawiam i powodzenia
To chyba zależy od świadomości człowieka 🙂 Jest wiele osób, które są świadome znaczenia kolorów i wiele mogą odczytać z naszego stroju, ponieważ zwykle kolor ubrania wybieramy podświadomie 🙂