Fioletowa sukienka

Fiolet to mieszanina czerwieni z kolorem niebieskim. Łagodzi stres, zwiększa koncentrację i pomaga się wyciszyć. W otoczeniu fioletu łatwiej jest nam opanować emocje oraz walczyć z bezsennością. Kolor władzy, magii, rozwoju duchowego. Symbol dojrzałości połączonej z wrażliwością.

Symbolika

W większości krajów kolor fioletowy kojarzy się z władzą. W Chinach barwa ta zarezerwowana była wyłącznie dla cesarza a do dziś spotykamy ją w religii chrześcijańskiej u kardynałów (najwyżsi w randze Kościoła, tuż za Papieżem). Jest to także symbol męki Chrystusa, dlatego szaty liturgiczne kapłanów w okresie Wielkiego Postu są właśnie w tym kolorze. Wybierając się do Tajlandii warto wiedzieć, że tam fiolet jest kolorem żałoby owdowiałych kobiet.

Drugim znaczeniem tego koloru jest magia. Bajki, magiczny świat, wróżbici – te obszary stosują fiolet, aby podkreślić tajemniczość i niecodzienność zdarzeń, które mają miejsce. Nie sposób nie zauważyć, że fiolet prawie wcale nie występuje w przyrodzie. Szukając go w środowisku naturalnym oprócz kwiatów jedyne, co nasuwa się na myśl to galaktyki. Może właśnie dlatego kojarzy się często z czymś nieodkrytym.

Strój

Zakładając fioletowy strój można spodziewać się, że będziemy postrzegani jako władczy oraz pewni siebie. Jednak, mimo tego jednocześnie pełni uczuć i wrażliwi.

Opisana wyżej symbolika fioletu może zaburzyć swobodną komunikację z otoczeniem. Możemy zostać odebrani jako introwertycy, którzy niekoniecznie chcą zagłębiać się w dyskusje. W związku z tym nie warto stawiać na monochromatyzm, a przełamać fioletowy strój dodatkami w jasnych kolorach. Większość z nich będzie dobrze współgrać z fioletem, szczególnie w ciemnych odcieniach. Ciemny fiolet będzie zachowywać się niczym czerń i podbijać jasne kolory pozwalając im się wyróżnić.

Kobiety we fiolecie odbierane są jako tajemnicze, dojrzałe i odważne. Gdyby przeanalizować kolory noszone przez kobiety wraz z procesem dojrzewania byłby to: dziewczęcy róż, buntownicza czerwień a dopiero trzeci – dojrzały fiolet. Być może dlatego właśnie był to ulubiony kolor Kleopatry, która uznawała go za niezwykle kobiecy.

W związku z tym, że fiolet jest efektem połączenia barwy ciepłej z chłodną każdy znajdzie odcień idealny dla siebie. W zależności od proporcji mieszanki kolorów czerwonego i niebieskiego wyróżnia się ponad 40 odcieni fioletu. Jest w czym wybierać 🙂

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.