Niebieska sukienka

Kolor przestrzeni, otchłani – nieba i wody. W przeciwieństwie do poprzedniego postu, w którym opisywałam czerwień, niebieski to najzimniejszy z kolorów. Mimo to działa kojąco i pobudza kreatywność. Jest najbardziej lubianym kolorem na świecie. Często jest wybierany przez dzieci jako pierwszy ulubiony kolor.

Symbolika

Niebieski to przede wszystkim spokój. Koi nerwy, obniża ciśnienie krwi. To także barwa otwartości i zaufania. Nie bez powodu jest kolorem przyjaźni. Niezapominajki podarowane przyjacielowi to wyraz głębokiej więzi.

Błękit niesie ze sobą skojarzenie czystości i świeżości. Przypomnij sobie kiedy ostatnio kupowałaś perfumy. Już zanim podeszłaś do półki, wiedziałaś jaki rodzaj zapachu będą miały te o niebieskiej barwie. Będą świeże, orzeźwiające, czasem nawet ostre. Jeśli szukałaś czegoś bardziej owocowego od razu wybrałaś flakony w odcieniach czerwieni.

Im ciemniejszy odcień niebieskiego tym mocniej wyraża kompetencję i rzetelność. Granat będzie idealnym kolorem dla osób wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną lub biznesową. Aktualnie większość polityków wykorzystuje to przesłanie. Kilka lat temu był to chyba najczęściej wybierany kolor na logo firmy. Banki, firmy ubezpieczeniowe czy linie lotnicze chciały być dzięki temu postrzegane jako profesjonalne i godne zaufania.

Strój

Idealny wybór dla osób pracujących w branży kreatywnej. To kolor artystów i marzycieli, do dziś osoby twórcze szukają w nim natchnienia. W biznesie postaw raczej na granat. Zostaniesz odebrana jako osoba zdyscyplinowana i odpowiedzialna. Szczególnie, kiedy połączysz go z bielą. Jeśli nie chcesz jednak wyglądać „po szkolnemu” zastosuj błękit jako dodatek. Sprawdzą się tutaj jedwabna apaszka, bądź biżuteria z niebieskim kamieniem. W bardziej frywolnym zestawieniu włóż niebieską koszulę.

Jak z każdym kolorem – każdemu w nim dobrze, należy dobrać tylko odpowiedni odcień. W przypadku niebieskiego bardzo przydatna jest znajomość swojego typu kolorystycznego. Każda pora roku bowiem charakteryzuje się innym błękitem nieba – im czystsze powietrze tym bardziej krystaliczny jest jego kolor. Zimą obserwujemy głęboki i intensywny kolor nieba, a Pani Zimie w takim błękicie do twarzy. Latem, kiedy w atmosferze unosi się mnóstwo pyłków i kurzu, niebo jest jakby wyblakłe i taki właśnie odcień będzie odpowiedni dla Pań o urodzie lata.

Niebieski nie wzbudza aż tylu emocji co czerwień. Jeśli tylko nie musisz trzymać się biznesowego dress code możesz nosić ten kolor do woli. Świetnie sprawdzi się zarówno na randce, wycieczce, ślubie czy w pracy. Jest on też dobrą bazą do bardziej kolorowych elementów.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.