Różowa sukienka

Powszechnie uznawany za najbardziej dziewczęcy kolor. Mamy często ubierają swoje córki właśnie w róż, jednak nie zawsze tak było. Do lat 40. XX wieku to niebieski był przeznaczony dla nowo narodzonych dziewczynek, a róż dla chłopców! Projektanci mody przyczynili się do tego, aby zamienić te kolory. Podobno płeć żeńska ma zakodowane w genach preferencje do czerwieni, a co za tym idzie także do koloru różowego. Małe dziewczynki częściej wybiorą spośród zabawek te, których kolor zbliżony jest do czerwonego. W czasach, kiedy kobiety zajmowały się poszukiwaniem jedzenia ukierunkowane były właśnie na czerwone owoce. Obecne wybory są zatem prawdopodobnie spuścizną po naszych przodkach.

Symbolika

Ponieważ róż to barwa jaką uzyskuje się przez połączenie czerwieni z bielą ma ona zbliżone znaczenie do koloru czerwonego. Jest ona symbolem miłości, jednak mniej namiętnej niż czerwień. To miłość czuła i delikatna. Kojarzy nam się z bukietem róż, romantycznymi spacerami i kolacją przy świecach.

Jest to także kolor pogody ducha i pozytywnego nastawienia do otaczającego nas świata. Nie bez powodu mówi się, że ktoś widzi świat przez różowe okulary. I tu pojawić mogą się mniej pozytywne skojarzenia związane z tym kolorem, mianowicie ignorowanie problemów i przesadna beztroska.

Róż to także kolor wdzięku i uroku. Jednak na świecie pojawiają się inne znaczenia barwy różowej. Japonia i jej kwitnące wiśnie to symbol życia oraz dobrego zdrowia. Kojarzony jest także z poległymi w walce młodymi wojownikami. Indie zaś róż kojarzą z Ganeshą hinduskim bóstwem mądrości i sprytu, którego postać siedzi na różowym kwiecie lotosu.

Strój

Zależnie od wieku w jakim się znajdujemy będziemy różnie postrzegane w stroju w kolorze różowym. Pierwsze lata naszego życia chyba nie wymagają komentarza, ponieważ większość dziewczynek ubierana jest, lub wybiera kolor różowy. Kiedy wchodzimy w okres dojrzewania możemy zostać odebrane jako dziecinne. Po wkroczeniu w dorosłość ubrane na różowo będziemy postrzegane jako niedojrzałe i niepoważne. Z pewnością oglądałaś film „Legalna blondynka”. To doskonały przykład tego jak odbiera nas otoczenie w zależności od naszego wyglądu.

Nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z różu. Nikt nie będzie nas ganił, że na spotkanie ze znajomymi ubierzemy różową tiulówkę, do tego prosty biały top, ramoneskę i trampki. Byłaby to bardzo świadoma stylizacja. Jednak na spotkanie z klientem, nawet jeśli pracujemy w zawodzie kreatywnym, róż lepiej zostawić w domu. Oczywiście to Twoja decyzja co zakładasz, bądź jednak świadoma, że w różu będziesz musiała włożyć potrójny wysiłek w to, aby udowodnić swoje kompetencje.

Nie sposób pominąć jednak męskich strojów w kolorze różowym. Kilka lat temu różowa koszula była hitem studniówek, wesel i wszystkich imprez w garniturze. Ostatnio ten trend odszedł do lamusa. Jednak przemycając róż pod postacią krawata czy poszetki zdecydowanie ocieplimy biznesowy wizerunek. Choć radziłabym zachować ostrożność w przypadku twardych negocjacji czy spotkań wymagających podejmowanie poważnych decyzji.

Jakby ze skojarzeniami nie walczyć, tak działa nasz mózg, że koduje znaczenie kolorów. I choć w każdej kulturze może oznaczać coś innego, musimy liczyć się z tym, jak możemy zostać odebrani. Jeśli nie zależy Ci, abyś była postrzegana w konkretny sposób nie musisz oczywiście się tym martwić. Jeżeli jednak chcesz ułatwić sobie pewne sprawy lepiej unikać niektórych kolorów.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w poszukiwaniu stylu oraz kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odkrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.