Żółta sukienka

Słońce, plaża, słoneczniki – to pierwsze skojarzenia z kolorem żółtym. Zaliczany jest do kolorów ciepłych i raczej pozytywnych w odbiorze. Skutecznie przyciąga wzrok, dlatego stosowany jest do ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Jest to trzeci i zarazem ostatni z kolorów podstawowych, o których znaczeniu piszę. O czerwonym i niebieskim przeczytasz w poprzednich postach.

Symbolika

Żółty to radość, szczęście i chęć do życia. Nie bez powodu budzi takie skojarzenia i emocje. Wyobrażenie na temat tego koloru to przede wszystkim letni, słoneczny dzień i wypoczynek na piaszczystej plaży. Drugim, mniej oczywistym skojarzeniem z kolorem żółtym jest złoto, przez co niektórym może kojarzyć się z bogactwem. W hinduizmie jest on symbolem mądrości nawiązującym do pożółkłych kart starych ksiąg.

Kolor ten pobudza pracę mózgu, co w połączeniu ze zdolnością przykuwania uwagi sprawia, że łatwiej zapamiętujemy żółte przedmioty, symbole czy treści. Jego siła zbliżona jest do czerwieni. Podobnie jak ona, żółty podnosi ciśnienie krwi i wzywa do działania. Nadmiar żółci może powodować dyskomfort i rozdrażnienie.

Kolejnym podobieństwem do czerwieni jest to, że ma także swoje negatywne przesłanie. Żółte róże podarowane kobiecie oznaczają zazdrość. Źródła tego znaczenia należy szukać w malarstwie, gdzie Judasz (zdrajca Jezusa) przedstawiany jest w żółtej szacie.

Strój

Żółty strój sprzyja porozumieniu. Najczęściej wybierają go osoby otwarte i radosne, mające potrzebę komunikacji. Żółte ubrania załóż, kiedy wybierasz się załagodzić jakiś konflikt. Sprawdza się on w sytuacjach, które wymagają rozmów przebiegających w pozytywnej atmosferze.

Jeśli jednak Twoja praca wymaga nieco bardziej oficjalnego stroju możesz oczywiście wybrać żółte dodatki. Będą świetnie komponować się z każdym z biznesowych kolorów (granatem, szarością, czernią oraz bielą). Żółta biżuteria czy buty pokażą, że jesteś pozytywnie nastawiona do negocjacji. Jednocześnie pozostając dość silna, aby walczyć o istotne dla Ciebie sprawy.

Uważaj jednak zakładając żółty strój. Po pierwsze możesz zostać odebrana jako bardziej ekstrawertyczna niż jesteś rzeczywistości. Jeśli jesteś osobą bardziej skrytą, Twój rozmówca może dostrzec rozdźwięk między Twoim wyglądem a zachowaniem. Po drugie pamiętaj, że żółty to kolor ciepły. Choć jego odcieni jest mnóstwo, najlepiej będą wyglądać w nim osoby o ciepłym odcieniu cery. O tym jak ocenić odcień swojej cery mówię na krótkim, 30-minutowym szkoleniu on-line, do którego dostęp możesz otrzymać tutaj.

Izabela Sobańska

Jestem przewodnikiem w kompletowaniu garderoby. Pomagam kobietom odrywać ich ukryte piękno i pozbyć się nadmiaru ubrań. Pracuję nad dopasowaniem stroju do stylu życia i wewnętrznych potrzeb. Uczę jak podkreślać swoje atuty a ukrywać niedoskonałości. Pozwala to kobietom świadomie wyrażać swój charakter i zwiększa ich pewność siebie. Robię to, ponieważ wierzę, że każda z nas zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo każdego dnia.